VII C 405/14 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Rejonowy w Legnicy z 2014-09-05

Sygn. akt: VII Cupr 405/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 5 września 2014 r.

Sąd Rejonowy VII Wydział Cywilny w L.

w składzie następującym:

Przewodniczący:

SSR Renata Mierzwicka

Protokolant:

st. sekr. sądowy Iwona Majchrzak

po rozpoznaniu w dniu 5 września 2014 r.

na rozprawie

sprawy z powództwa(...)w W.

przeciwko Z. H. (poprzednio P.)

o zapłatę

oddala powództwo.

sygn akt VII Cupr 405\14

UZASADNIENIE

Strona powodowa (...)w W. wniosła o zasądzenie na jej rzecz od pozwanej Z. H. (uprzednio P.) kwoty 5.806,02 złotych z ustawowymi odsetkami od dnia wniesienia pozwu do dnia zapłaty.

W uzasadnieniu podała , że na podstawie umowy cesji wierzytelności nabyła od (...) S.A. W. wierzytelność z tytułu usług telekomunikacyjnych , dochodzoną niniejszym pozwem.

Dnia 30.10.2012 r. Sąd Rejonowy L. Z.w L. wydał nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym , sygn akt VI Nc – (...)\12.

Pozwana Z. H. (uprzednio P.) wniosła sprzeciw od nakazu zapłaty i zarzuciła , ze nie zawierała umowy z (...) S.A. w W. oraz że nastąpiło przedawnienie tego roszczenia.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Pozwaną Z. H. (uprzednio P.) łączyła z (...) S.A. w W. umowa o usługi telekomunikacyjne (bezsporne).

W/w umowa wygasła w 2004 r. a pozwanej do uiszczenia pozostała należność w kwocie 2.843,93 zł.

(...) S.A. w W. dnia 24.04.2006 r. zawarła umowę cesji w/w wierzytelności z (...) w L. a następnie strona powodowa (...) w W. zawarła z nią dnia 25.05.2012 r. , umowę cesji wierzytelności na podstawie której nabyła zobowiązania pozwanej.

Dnia 30.08.2012 r. strona powodowa zawiadomiła pozwaną o nabyciu tej wierzytelności i wezwała do zapłaty ich na wskazane konto bankowe.Na dzień 15.10.2012 r. skapitalizowane odsetki od należności głównej wynosiły 2.962,09 zł

dowód:wyciąg z ksiąg rachunkowych K-16

:kserokopia umowy cesji wierzytelności wraz z wezwaniem

K-47-53

:zeznania pozwanej K-82,00:08:50-00:15:04

Sąd zważył , co następuje:

Zgodnie z treścią art.117 KC roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu i po upływie tego terminu ten , przeciw komu przysługuje roszczenie , może uchylić się od jego zaspokojenia , chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia.

Termin przedawnienia dla roszczeń z tytułu sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy wynosi dwa lata (art.554 KC).Ten skrócony okres przedawnienia odnosi się wyłącznie do roszczeń sprzedawcy-profesjonalisty prowadzącego przedsiębiorstwo , w zakresie jego działalności.

W niniejszej sprawie strona powodowa dochodziła roszczeń z tytułu usług telekomunikacyjnych świadczonych przez pierwszego zbywcę wierzytelności w zakresie prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa.Do roszczeń tych stosujemy termin przedawnienia dwóch lat (art.554 KC).

Kwota dochodzona pozwem nie była sporna dlatego też postępowanie dowodowe dotyczyło głównie zarzutu podniesionego przez pozwaną o przedawnieniu roszczeń.

Nie było także sporne , że roszczenie w drodze cesji wierzytelności skutecznie nabyła strona powodowa.

Bieg przedawnienia liczy się od dnia , w którym roszczenie stało się wymagalne (art.120 § 1 KC).

Roszczenie główne dochodzone w niniejszej sprawie stało się wymagalne w 2004 r. w czasie , gdy wygasła umowa o usługi telekomunikacyjne a najpóźniej 23.04.2006 r. tj. przed zbyciem tej wierzytelności przez (...) S.A. w W. na rzecz (...) w L. na co wskazuje wysokość skapitalizowanych odsetek.Z uwagi na znaczny upływ czasu od daty pierwszej cesji wierzytelności nie jest istotne ustalenie dokładnej daty wymagalności roszczenia.Skoro w dacie cesji wierzytelność była wymagalna a upłynęło od niej ok.8 lat to roszczenie z pewnością na dzień wniesienia pozwu było przedawnione.

Powództwo zostało wniesione dnia 15.10.2012 r. a więc po upływie 2 letniego okresu przedawnienia.Przedawnione roszczenie nie wygasa a zmienia się w zobowiązanie niezupełne , którego cechą jest niemożność przymusowej realizacji.Podniesienie przez pozwaną zarzutu przedawnienia powoduje , że roszczenie nie może być skutecznie dochodzone przed sądem a powództwo podlega oddaleniu.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak na wstępie.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Dorota Rafałko
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Legnicy
Osoba, która wytworzyła informację:  Renata Mierzwicka
Data wytworzenia informacji: